narzędzia elektryka

Zawód z przyszłością – czyli wszystko o byciu elektrykiem

Usługi elektryczne mają zasadnicze znaczenie dla prawidłowego bytu wielu osób na całym świecie. Dowiedz się, czym tak naprawdę para się elektryk, ile zarabia oraz jak można zostać jednym z nas. Zapraszamy do owocnej lektury.

Myślisz o karierze elektryka? Kim tak naprawdę jest elektryk?

Zastanawiasz się nad tym, jak zostać elektrykiem? Przyjrzymy się najpierw najprostszemu, a zarazem najbardziej złożonemu zagadnieniu, czyli temu, kim tak naprawdę jest elektryk?

Elektryk to wykwalifikowany rzemieślnik, który projektuje, instaluje, konserwuje oraz naprawia systemy elektryczne i produkty używane w budynkach mieszkalnych, firmach, fabrykach, dosłownie, wszędzie tam, gdzie możemy znaleźć urządzenia elektryczne i gniazda kontaktowe. Elektrycy pracują wewnątrz i na zewnątrz budynków, zapewniając bezpieczne i niezawodne działanie oświetlenia, sprzętu przemysłowego i wielu innych, często zaawansowanych technologicznie urządzeń.

Na rynku pracy znajduje się niemała ilość zawodów dostosowanych tylko i wyłącznie pod określone predyspozycje elektryka. Można tutaj wymienić, chociażby elektryków pracujących lokalnie, rozwiązujących problemy elektryczne w domach oraz elektryków, którzy konserwują i naprawiają systemy sterowania, silniki i sprzęt elektryczny w ogólnokrajowych firmach czy ogromnych halach fabrycznych. Możliwości jest wiele, a zawód elektryka to dziedzina, która potrzebna jest, wraz z postępem technologicznym wszędzie tam, gdzie znajdziemy źródła przesyłu energii elektrycznej.

Zawód elektryka jest niezbędny w dzisiejszym świecie

Jak rozpocząć karierę elektryka?

Doświadczenie na przestrzeni lat uczy, iż na decyzję związaną z tym, jak zostać elektrykiem nie wolno czekać zbyt długo. Dlaczego? Ponieważ rynek pracy oczekuje elektryków, którzy mają coraz większe i szersze doświadczenie zawodowe, ludzi kompetentnych, którzy posiadaną wiedzę nie wynieśli tylko z kart podręczników, ale także z pokaźnego stażu praktycznego i zawodowego.

W takim razie, jak rozpocząć karierę elektryka? Na początek warto przyjrzeć się temu, czy decydujemy się na podjęcie zawodu już po ukończeniu szkół średnich, czy może jesteśmy dopiero przed nauką w jednej z nich.

Jak zostać elektrykiem? Wybór odpowiedniej szkoły

Szkoła średnia jest jednym z kluczowych momentów tego, czym w przyszłości będziemy mogli zajmować się na pełen etat, rozwijając swoją karierę i pasję. Dla wielu osób kierujących się na kierunki zawodowe lub techniczne związane z elektryką jest ona czymś więcej niż tylko pomysłem na zarobek, ale także pasją i ciekawością, która rozpala do bycia jak najlepszym na rynku pracy.

Żeby uzyskać kwalifikacje techniczne elektryka, należy ukończyć technikum lub szkołę zawodową, która posiada na swojej liście kierunki umożliwiające zdobycie uprawnień elektryka.

Co więcej, osoby, które skończyły szkołę średnią na poziomie technicznym mogą bezproblemowo udać się na studia wyższe, które wykwalifikują technika elektryka na inżyniera, otwierając o wiele więcej ścieżek kariery niż ma to miejsce tylko i wyłącznie po skończeniu szkoły średniej na poziomie zawodowym lub technicznym.

Jeśli jednak jesteśmy osobami, które skończyły już szkołę średnią i nie mogą lub nie chcą udać się na uczelnię wyższą, zawsze ostatnią deską ratunku zostają ośrodki egzaminacyjne przygotowujące przyszłych elektryków do nowego zawodu. Mowa tutaj, m.in. o Stowarzyszeniu Elektryków Polskich, szkołach policealnych czy centrach kształcenia praktycznego.

Możliwości jest wiele i tylko od nas zależy, jaką ścieżkę tak naprawdę podejmiemy, jeśli jednak interesuje nas to, ile zarabia elektryk, ścieżka szkoły wyższej będzie najbardziej opłacalna, głównie ze względu na uzyskanie stopnia inżyniera i o wiele wyższe kompetencje teoretyczne niż koledzy po fachu, którzy skończyli, chociażby, tylko szkołę średnią.

elektryk przy skrzynce z bezpiecznikami

Prawdziwy profesjonalista zawsze odnajdzie się w swoim zawodzie

Czym charakteryzuje się środowisko pracy elektryka?

Jak możemy się zapewne domyślić, elektryk w ciągu codziennego dnia pracy ma głównie kontakt z wszelakimi instalacjami elektrycznymi. Elektrycy mogą spędzać swój dzień pracy wewnątrz powstających budynków lub poddawanych gruntownemu remontowi, gdzie wymagana jest praca z instalacjami ukrytymi głęboko w ścianach. Mogą także pracować na zewnątrz, chociażby przy systemach energetycznych i telekomunikacyjnych.

Na pytanie, jak zostać elektrykiem warto także odpowiedzieć w sposób – gdzie będę pracować jako elektryk? Oprócz wyżej wymienionych miejsc, środowisko pracy elektryka obejmuje także przewody elektryczne pod napięciem na wysokiej przestrzeni lub w ciasnych, bardzo małych powierzchniowo warunkach. Elektrycy mogą także pracować samodzielnie nad danymi zadaniami, ale mogą też stanowić część większego zespołu.

Sprzęt ochronny w środowisku pracy jest bardzo ważny

Czy elektryk ma stałe miejsce pracy?

W przeciwieństwie do wielu zawodów, które podlegają jedynie wybranemu miejscu pracy, jak chociażby zakład, biuro czy fabryka, elektrycy pracują częstokroć w odległych miejscach, gdzie mogą przebywać od jednego dnia do kilku miesięcy, zanim przejdą do następnego zlecenia lub kontraktu. Miejsce pracy typowego elektryka zazwyczaj zmienia się z dnia na dzień. Jednego dnia może być to położone blisko centrum biuro, a następnego oddalone o kilkadziesiąt kilometrów gospodarstwo, w którym potrzebna jest natychmiastowa interwencja zawodowego elektryka.

Jakie umiejętności powinien posiadać elektryk?

Elektrycy polegają na wielu umiejętnościach technicznych i cechach osobistych. Chociaż takie atrybuty nie są zwykle wymieniane w opisie stanowiska elektryka, żeby zastanowić się nad tym, jak zostać elektrykiem, warto przyjrzeć się posiadaniu przez nas takich cech jak:

  • Poprawne zrozumienie norm elektrycznych – elektrycy muszą spełniać uznane normy dotyczące wszystkich instalacji i ich napraw.
  • Zrozumienie zasad matematycznych i naukowych – chociaż elektrycy nie potrzebują zaawansowanych umiejętności matematycznych i naukowych, muszą nauczyć się stosowania w swojej pracy podstawowych zasad obydwu dyscyplin.
  • Dobre umiejętności rozumienia – pomagają elektrykom w interpretacji i zrozumieniu posiadanych notatek, planów i dokumentów technicznych, bez których przeprowadzenie ustalonych czynności byłoby niemożliwe.
  • Dobry wzrok i koordynacja ręka-oko – praca z produktami i komponentami systemów elektrycznych to precyzyjna praca, która opiera się na stabilnych, nie drżących rękach oraz doskonałym wzroku.
  • Niezależność – często zdarza się, iż elektrycy pracują jako część większego zespołu, jednakże jest to zazwyczaj stanowisko obarczone niezależną pracą w pojedynkę.
  • Zarządzanie czasem – dobry elektryk musi poprawnie wykonywać swoją pracę, dobrze zarządzać ustalonym czasem i realizować projekty zgodnie z harmonogramem.
  • Znajomość zasad BHP – zawód elektryka to często funkcjonowanie w niebezpiecznym środowisku, które naraża nas na porażenia i poparzenia, dlatego znanie podstaw bezpieczeństwa jest bezcenne.
  • Krytyczne myślenie – po przetestowaniu wybranych systemów elektrycy wykorzystują zebrane dane do poprawnego diagnozowania problemów i określania jak najlepszych rozwiązań.
  • Wytrzymałość i tężyzna fizyczna – elektrycy często muszą klęczeć lub stać przez dłuższy czas, co więcej często zdarza się, iż muszą przenosić ciężkie elementy, dlatego warto zadbać o dobrą kondycję fizyczną.

Praca zespołowa jest częścią zawodu elektryka

Ile zarabia elektryk? Jak wygląda sprawa zarobków?

Wszystko zależy od poziomu doświadczenia i lokalizacji, w której pracujemy, jednakże w ostatnich latach sytuacja wydaje się poprawiać, oczywiście na korzyść elektryków. Obecnie to, ile zarabia elektryk na godzinę, zależne jest od wielu czynników.

Obecnie, zwyczajny specjalista elektryk jest w stanie zarobić ponad 20 zł netto na godzinę, zależne to jest jednak od takich czynników jak województwo, w którym pracujemy, wielkość firmy, której jesteśmy pracownikami, oraz wcześniej wymienione wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Obecna mediana oscyluje w granicach 4350 zł brutto, kiedy na rękę jako elektryk możemy spodziewać się średniego wynagrodzenia w wysokości 3154 zł.

Na szczęście elektryków, podana mediana oscyluje w takiej granicy głównie przez bardzo dużą ilość początkujących specjalistów, których wynagrodzenie gwałtownie rośnie wraz z rozpoczęciem poważniejszej kariery. Co więcej, to czy pracujemy w stolicy, czy na obrzeżach również ma znaczenie, zarobki elektryków w Warszawie mogą być kilkukrotnie wyższe od elektryków pracujących w okolicy małych miejscowości liczących kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców.

Jak wygląda sprawa z zarobkami elektryka za granicą?

Na pytanie, ile zarabia elektryk w Niemczech, tak naprawdę można odpowiedzieć jedynie na podstawie posiadanego przez danego specjalistę doświadczenia, stażu pracy oraz wykształcenia. Podobnie jak w Polsce, te czynniki definiują ilość średnio-miesięcznego dochodu elektryka w Niemczech. Polski elektryk wybierający się do Niemiec, mający od 5 do 10 lat doświadczenia może liczyć na średnie zarobki oscylujące w granicy od 5 do 6 tysięcy euro miesięcznie.

Konkluzja na temat zawodu elektryka

Wielu elektryków jest zadowolonych ze swoich stanowisk i nie dąży do ciągłego zdobywania awansów zawodowych. Jeśli tak, to zazwyczaj wykonują podobne do wcześniejszych prace, jako dyplomowani elektrycy. Nierzadko jednak, w ostatnich latach pojawia się trend awansowani elektryków na kierowników projektów budowlanych, którzy nadzorują grupy elektryków i innych pracowników budowy.

Wysoki wzrost wynagrodzeń, wolne miejsca pracy i obietnica długiej, stabilnej kariery sprawiają, że praca elektryka jest bardzo atrakcyjna dla wielu osób, w tym uczniów kończących szkoły.

Jeśli jesteś logicznym myślicielem ze zdolnościami ścisłymi, zastanawiasz się nad tym, jak zostać elektrykiem, oraz myślisz, że jest to dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie, zacznij poszukiwania już dziś! Po więcej ciekawych informacji ze świata elektryki zapraszamy do innych artykułów na blogu oraz zachęcamy do skorzystania z naszych profesjonalnych usług elektrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *