Elektryk o żarówkach energooszczędnych

Coraz więcej ludzi kupuje żarówki energooszczędne. Już sama nazwa „energooszczędne” kojarzy nam się z oszczędnością energii, która w praktyce przekłada się na oszczędność naszych pieniędzy. Żarówki takie zużywają mniej prądu niż zwykłe żarówki i w związku z tym zmniejsza się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Żarówka energooszczędna jest oszczędniejsza od standardowych żarówek o ok. 80%.

Zalety używania żarówek energooszczędnych:

energooszczędne = ekologiczne
Żarówki energooszczędne tzw świetlówki kompaktowe zużywają dużo mniej energii. Różnica miedzy świetlówką a żarówką tradycyjną jest nawet 80%. Czyli świetlówka 20 W zastąpi żarówkę 100W

  • świetlówki mniej się nagrzewają. Tradycyjne żarówki nagrzewają się do temperatury 2200°
  • żarówki energooszczędne są bardziej bezpieczne dla oczu i mają wysoki wskaźnik oddawania barw
  • świetlówki mają 10 razy większą żywotność – dobra żarówka energooszczędna starczy na ok. 5 lat
  • 90% świetlówek nadaje się do ponownego przerobu – recyklingu

Wada żarówek energooszczędnych

Decydując się na używanie żarówek energooszczędnych należy pamiętać, że zawierają one metal ciężki, rtęć, która jest bardzo niebezpieczna dla życia ludzi i zwierząt. Rtęć, która dostanie się na zewnątrz wnika w otaczające nas środowisko (woda, gleba, powietrze) i powoduje skażenie. Negatywne działanie rtęci wpływa na ośrodkowy układ nerwowy (zawroty głowy, zmęczenie, depresja, osłabienie wzroku, słuchu, pamięci, koordynacji ruchów, drżenie rąk, bezsenność).

Bardzo ważne

Ze względu na zawartość rtęci w żarówkach energooszczędnych zużytych żarówek nie wolno wyrzucać do śmietnika, za co grozi kara do 5000 zł. Zużyte świetlówki zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 roku o ZSEE art. 42 pkt 1, przy zakupie nowej ma prawo zostawić w tym samym punkcie zostawić bezpłatnie zużytą świetlówkę lub oddać do lokalnych punktów zbierania elektrośmieci.

Praktyczna porada

Jeżeli potłucze nam się żarówka energooszczędna, to do sprzątania nie używamy odkurzacza domowego. Za pomocą grubych rękawiczek należy posprzątać fragmenty świetlówki, dokładnie wytrzeć miejsc, gdzie ona stłukła się i leżała. Do wycierania używać jednorazowego papieru. Pomieszczenie należy dobrze przewietrzyć, tak aby pozbyć się niebezpiecznych oparów rtęci. Po zakończonych czynnościach, potłuczone szkło, reszki świetlówki i rękawiczki zamknąć szczelnie w worku i oddać do punku zbierania elektrośmieci.
Pamiętajmy, aby kupować świetlówki znanych firm, które posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *